11 LISTOPADA 1918 – ZAPAMIĘTAMY JUŻ NA ZAWSZE!

9 listopada 2018 r. cała społeczność Zespołu Oświatowego im. Marianny Frąckowiak w Skibniewie świętowała 100 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Do tego wydarzenia przygotowywaliśmy się bardzo długo. Braliśmy udział w wielu konkursach, projektach, zgłębialiśmy tajniki naszych dziejów narodowych, by tego dnia dać Polsce to, co najważniejsze – pamięć o jej wielkich synach i wielką miłość do ziemi ojczystej, która mieszka w zakamarkach ludzkich serc - tych dużych i malutkich, dziecięcych…

Wychowankowie przedszkola z gracją chodzili po wybiegu podczas „Pokazu mody patriotycznej”, a ich eleganckie stroje ubarwione niewinnymi uśmiechami budziły zachwyt i …wzruszały. Najmłodsi rywalizowali też między sobą podczas zawodów sportowych „Biało – czerwoni” i wzięli udział w „Turnieju wiedzy patriotycznej”, odpowiadając na trudne pytania dotyczące naszego kraju.

Uczniowie klas I-III spotkali się z p. Elżbietą Lewczuk z Biblioteki Pedagogicznej w Sokołowie Podlaskim. Wysłuchali fragmentów książki Cezarego Harasimowicza „Mirabelka” i poznali tragiczne losy Żydów, mieszkających w Warszawie podczas II wojny światowej. Stworzyli też „Drzewo pamięci” dla uczczenia tych, którzy polegli w obronie ojczyzny.

Tego dnia zaszczycił nas swoją obecnością wójt elekt gminy Sokołów Podlaski, pan Janusz Kur, który w towarzystwie pani dyrektor, Wiesławy Kapusty, emerytowanych pracowników szkoły, rodziców, nauczycieli i uczniów obejrzał przepiękny montaż słowno – muzyczny „Droga do wolności”. Słowami wierszy i patriotycznych pieśni oddaliśmy hołd całym pokoleniom Polaków, które przez 123 lata walczyły o to, „żeby Polska była Polską”. To im od 11 listopada 1918r. zawdzięczamy wolność, poczucie dumy narodowej, możliwość pielęgnowania tradycji oraz honorowania bohaterów.

O godzinie 11:11 wspólnie odśpiewaliśmy cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego” w ramach akcji „Rekord dla Niepodległej”, zainicjowanej przez Minister Edukacji Narodowej oraz Radę Dzieci i Młodzieży.

Po części oficjalnej rozstrzygnięto liczne konkursy i wręczono nagrody laureatom.

Konkurs plastyczny „Moja mała Ojczyzna” dla wychowanków przedszkola:

Grupa 3-4 latki:
I miejsce - Tomasz i Wojciech Kruszewscy
II miejsce - Tomasz Karpiński i Lucyna Skibniewska
III miejsce - Zofia Kaniuk

Grupa 5-6 latki:
I miejsce - Nikola Borc
II miejsce - Wiktor Buczyński
III miejsce - Paulina Olopiak
Wyróżnienie - Magdalena Jaczewska i Maja Sikorska

Konkurs plastyczny „Piękna nasza Polska cała”:

Klasy I-III:
I miejsce – Olga Maleszewska z kl.II
Wyróżnienie – Oliwia Grzymała z kl. II

Klasy IV-VIII: I miejsce – Elżbieta Łaszczuk z kl. IV

Konkurs pięknego czytania „Pana Tadeusza”:
Kategoria I: I miejsce - Aleksandra Mąka z kl. VI
Wyróżnienie: Dawid Skibniewski z kl. VI
Sebastian Grzymała z kl. V

Kategoria II: I miejsce – Gabriela Jaczewska z kl. III gimnazjum

Konkurs, zorganizowany przez Samorząd Uczniowski, na najładniejszą dekorację świąteczną sali lekcyjnej „Dla Niepodległej”:

I miejsca w trzech kategoriach zdobyły: klasa I, klasa V i klasa VII

Po wręczeniu nagród i pamiątkowych zdjęciach dwie biało – czerwone drużyny rywalizowały w znanych wszystkim konkurencjach z popularnego programu rozrywkowego „Kocham Cię Polsko !”, który, w zastępstwie Basi Kurdej – Szatan, brawurowo poprowadziła pani Asia Próchenko. Były „Kalambury”, „Poprawna polszczyzna”, „Zagadki muzyczne”, „Kim jestem”, „Głuchy telefon”, „Tajemnicze miejsce” i „Urodziny” z… wybuchowym prezentem! Dzięki ogromnemu zaangażowaniu rodziców, mieliśmy też możliwość skosztowania biało – czerwonych przekąsek i deserów. Zacięty, bardzo wyrównany pojedynek wygrała ostatecznie drużyna Gabrysi, pokonując zespół Patryka.

Po rozgrywkach sportowych, sprawnie przeprowadzonych przez pana Marka Pogorzelskiego, wracaliśmy do domów, nucąc :

”Co to jest niepodległość? Teraz wiem już na pewno!

Każde dziecko dziś woła: to polski dom, polska szkoła…”

Małgorzata Jóźwiuk